Strona gwarypolskie.net to mój prywatny projekt.
Nie. Językoznawstwem interesuję się amatorsko.
W bibliografiach papierowych zawsze ciężko mi było znaleźć do jakich rejonów odnoszą się prace dialektologiczne. Poza tym chciałem mieć porównanie siatki badanych punktów z wielu dzieł, głównie atlasowych.
W bibliografii kartograficznej umieszczam prace językoznawcze o gwarach, to znaczy mowie ludu wiejskiego, czyste dialektologiczne jak też socjolingwistyczne, które podają materiał ze ściśle wskazanych punktów. Będą to przede wszystkim atlasy językowe albo dzieła używające podobnej metody, ale też zbiory tekstów gwarowych, czy monografie i słowniki gwary jednej wsi. Dodaję też niektóre prace gdzie teren badań podany jest mniej dokładnie, ale jest niewielki (np. wielkości jednej gminy). Chodzi tu przede wszystkim o starsze prace, gdzie dbałość o ścisłą lokalizację była mniejsza. Bibliografia nie obejmuje prac wtórnych, które jedynie omawiają gdzie indziej podany materiał lub uogólniających. Nie uwzględniam prac etnograficznych ani pracach o języku mieszkańców miast. Słowniki gwarowe pisane przez amatorów niejęzykoznawców też są poza zakresem bibliografii.
W bibliografii mieszczą się prace dotyczące gwar języka polskiego w szerszym znaczeniu, czyli razem z kaszubszczyzną. Umieszczam też prace o gwarach laskich, pośrednich polsko-czeskich. Prac o innych językach słowiańskich, również tych używanych na terenie Polski, nie dodaję do bibliografii, ale jeśli w jakiejś pracy badane są zarówno gwary polskie jak i jakiegoś innego języka to wtedy dodaję też badane punkty dla tego języka.
W przyszłości chciałbym w pełni uwzględnić w bibliografii inne języki słowiańskie używane na terenie Polski, a być może też niektóre poza nią.
W bibliografii są prace o gwarach polskich na terenie Polski etnograficznej, czyli z obszaru zwartego zasięgu języka Polskiego z roku 1939. Obejmuje on, oprócz terenów w dzisiejszych granicach Rzeczypospolitej Polskiej, też Orawę, Spisz i Czedeckie na Słowacji, a w Czechach powiaty Karwina i Frydek-Mistek. Obecnie nie wprowadzam do bibliografii prac o gwarach z terenów na wschód od obecnych granic Polski (z tzw. Kresów wschodnich) ze względu na różne trudności.
Nie, do bibliografii nie wprowadziłem jeszcze bardzo wielu pozycji, a to przez bardzo obszerny dorobek polskiej dialektologii.
Z samodzielnych wydań nie wprowadziłem jeszcze ważnych prac typu atlasowego: